Руската рубла се срина до най-ниското си ниво спрямо щатския долар за повече от две години и половина във връзка с конфликта в Украйна, предаде БНТ.
През последните седмици се засилиха опасенията от сериозна ескалация на почти тригодишната офанзива, а новите западни санкции също оказаха натиск върху руската валута.
В 11:20 ч. по Гринуич рублата премина 110 спрямо долара за първи път от 16 март 2022 г., съобщи руската държавна агенция РИА Новости, като се позова на пазарни данни. Като няколко часа по-късно премина и 111 спрямо долара.
Към 16,00 ч. 1 евро струваше 119,66 рубли.
Това е най-ниското ѝ ниво от повече от 32 месеца.
Валутата, която се разглежда от много руснаци като камбана за икономическото здраве на страната, се търгуваше на нива от около 75-80 за долар преди началото на конфликта.
Руският министър на финансите Антон Силуанов се опита да разсее опасенията от резкия спад на валутата, като заяви, че той ще бъде „много благоприятен за износа“.
По-слабата валута означава, че стоките на Москва изглеждат по-евтини на световния пазар.
Но също така означава, че руснаците трябва да плащат повече за внос, което заплашва да повиши и без това високата инфлация в страната.
Централната банка повиши лихвените проценти до 21%, което е най-високата им стойност от повече от две десетилетия, за да се опита да овладее ръста на цените.
„Не казвам, че обменният курс е добър или лош“, заяви вчера по време на финансов форум Силуанов, цитиран от руските медии и БТА.
„Казвам само, че текущият обменен курс е много благоприятен за износителите“, подчерта той.
Руската валута премина миналата седмица символичния праг от 100 рубли, след като Вашингтон обяви серия от санкции срещу около 50 руски банки, сред които „Газпромбанк“, финансовото подразделение на държавния газов гигант „Газпром“, използвано най-вече за енергийни плащания от чуждестранни клиенти.
По-слаба валута означава, че руският износ е по-евтин на световните пазари, но и, че Русия трябва да харчи повече, за да внася продукти от чужбина, което буди опасения за подхранване на ускорилата се инфлационна спирала.
Руската централна банка вече повиши основната си лихва до 21 на сто, за да овладее инфлацията, която се позиционира около 8,5 на сто или два пъти повече от поставената от властите цел за 4 на сто.
Преди конфликта доларът се обменяше в началото на 2022 г. средно по курс 1 долар за 75-80 рубли.
Поставете оценка:
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 3.3 от 88 гласа.